Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Obalamy 14 mitów o Kanadzie i Kanadyjczykach

80 073  
292   43  
W Kanadzie jest zawsze zimno, a jej mieszkańcy są przyjacielscy, dwujęzyczni i mają do dyspozycji mocniejsze i lepsze piwo. Oto kilka najczęściej powtarzanych bzdur o Kanadzie.

#1. Wszyscy Kanadyjczycy kochają (i grają w) hokeja

Jasne, że Kanada słynie ze wspaniałych hokeistów i ma świetną drużynę, ale to nie jest do końca tak, że każdy Kanadyjczyk ma obsesję na punkcie tego sportu. Do 1994 roku sportem narodowym był lacrosse. W Kanadzie spotkamy mnóstwo fanatyków piłki nożnej, koszykówki, sztuk walki czy baseballu. Wielu Kanadyjczyków nie gra w hokeja, ponieważ jest to drogi sport i nie każdego stać, boją się urazów podczas meczów albo po prostu mają hokej głęboko gdzieś.

#2. Zawsze jest zimno


Oczywiście. Ale tylko daleko na północy kraju. Jednak większość Kanadyjczyków mieszka na południu, więc klimat jest prawie taki sam jak w Nowym Jorku. Śnieg pojawia się przed świętami w grudniu a znika w marcu. W maju i czerwcu temperatura powietrza to 21-27 stopni Celsjusza i rośnie aż do września.

#3. Kanadyjczycy spalili Biały Dom


Nadal wielu ludzi jest przekonanych, że to Kanadyjczycy podpalili Biały Dom w 1812 roku. Owszem, budynek wtedy spłonął, ale podpalili go brytyjscy żołnierze. Do 1867 roku Kanada w ogóle nie istniała. Niestety, do dziś wielu nauczycieli historii wciska dziatwie szkolnej tę głupotę.

#4. Piwo


Sprawa jest prosta - jak w każdym kraju na świecie, w Kanadzie można kupić różne piwa. Jak chcesz, możesz pić gazowane ścieki z marketu albo ruszyć tyłek do sklepów czy też browarów, które sprzedają doskonałe piwa. Ale wszędzie, nie tylko w Kanadzie można delektować się pysznymi piwami o różnej mocy produkowanymi przez lokalne browary.

#5. Wszyscy są przyjacielscy


Prawie wszyscy Kanadyjczycy są uprzejmi. Ale nie oznacza to, że są przyjacielscy i po jednym wypadzie do baru zostaniecie kumplami do końca życia. Owszem, wyrażają się kulturalnie i często z uśmiechem przepraszają, ale to tylko efekt dobrego wychowania. Ludzie są ludźmi i można czasem zobaczyć wrzeszczących na siebie kierowców; „Jak jedziesz, ty idioto!”.

#6. Wszyscy płynnie mówią po francusku


W Kandzie są dwa oficjalne języki - angielski i francuski. Większość ludzi posługuje się płynnie tylko angielskim. Jedynie w Quebecu, Ontario i Nowym Brunszwiku francuski jest pierwszym językiem. Oczywiście każdy Kanadyjczyk ma jakieś pojęcie o francuskim, ponieważ jest on uczony obowiązkowo w szkołach, ale potem mało kto go używa.

#7. Marihuana jest legalna


Mówi się, że Kanada to raj dla palaczy zioła. Nie do końca. O ile medyczna marihuana jest legalna i jeśli posiadasz odrobinę zioła na własne potrzeby to nic ci nie grozi, to jednak Kanadzie daleko do miana raju. Palenie jointa na ulicy jest nielegalne, uprawianie marihuany również. Na pewno nielegalny jest handel narkotykami. Justin Trudeau podczas wyborów w 2015 roku obiecywał zalegalizowanie marihuany, ale jakoś się z tym nie spieszy.

#8. Kanada jest najbezpieczniejszym krajem


Jest, o ile przebywasz w odpowiednim mieście, dzielnicy czy też prowincji. Nawet jeśli przypadkowo zabłąkasz się do gorszej dzielnicy prawdopodobnie nic ci się nie stanie, jeśli będziesz pilnował własnego nosa. Niestety, tam też zdarzają się różne przestępstwa. Jeśli chodzi o morderstwa, to w Kanadzie popełnianych jest 1,5-2 zabójstw na 100 tys. mieszkańców, a w USA 4-6. Jednak w niektórych prowincjach liczba ta to mniej niż 1, a w prowincjach takich jak Manitoba czy Saskatchewan to ponad 3. Kanada jest w miarę bezpiecznym krajem, ale na pewno nie najbezpieczniejszym.

#9. Nie ma broni palnej


Oczywiście, że jest, i to całkiem sporo. Na 100 obywateli 30 z nich posiada broń legalnie. Może w porównaniu do USA, gdzie jest więcej broni niż ludzi, wydaje się to niewiele, ale mimo wszystko to jest mnóstwo broni. Rząd kanadyjski niechętnie wydaje pozwolenia na broń i cały proces jest długotrwały i skomplikowany. Jeśli już go przejdziesz pozytywnie i zakupisz wymarzoną giwerę, nie ciesz się zbytnio. Od czasu do czasu rząd zakazuje używania danego typu broni, jak na przykład karabinu Sa vz. 58, wysyła policję do domów jej posiadaczy i ją konfiskuje.

#10. Nie ma armii


Jest armia. Oczywiście nie tak potężna i nie tak doskonale wyposażona jak armia USA, ale bierze udział w wielu konfliktach. Kanadyjczycy walczyli w pierwszej i drugiej wojnie światowej, w Korei czy też w Afganistanie. Armia liczy około 90 000 żołnierzy (czynnych i rezerwistów).

#11. Policjanci mają czerwone mundury


Mają, ale tylko podczas parad przy różnych okazjach państwowych. Kolory mundurów różnią się w różnych miastach, ale zazwyczaj są to odcienie niebieskiego lub czarnego. Podczas akcji policyjnych zakładają kamizelki kuloodporne i mają przy sobie karabiny.

#12. Liberałowie


Każdy człowiek ma swoje poglądy i prawdopodobnie w Kanadzie jest większość liberałów, ale równocześnie jest wielu konserwatystów, którzy są wkurzeni tym całym liberalizmem. Oprócz partii liberalnej i konserwatywnej istnieją tam również partie zielonych, demokratyczne, komunistyczne oraz szereg pomniejszych partyjek od faszystowskich po anarchistowskie. Jednak na pewno konserwatyści w Kanadzie są bardziej liberalni niż konserwatyści w innych krajach.

#13. Mozaika


Gdy do innych państw przybywają imigranci, skłania się ich do tego, aby przyjęli miejscowe zwyczaje, nauczyli się języka i zintegrowali się z lokalną społecznością. W Kanadzie powstał pomysł stworzenia „mozaiki”, gdzie każdy jej element będzie sobie istniał samodzielnie obok siebie. Jest to miły pomysł, ale niestety tylko pomysł i nic więcej. W Kanadzie jest mnóstwo nietolerancji. Mimo że rząd stara się przestawić swoich obywateli jako uśmiechniętych, przyjaznych i otwartych ludzi, to tak naprawdę wielu Kanadyjczyków to homofobi, rasiści, religijni bigoci i tak dalej.

#14. Świetna opieka zdrowotna


Kanada ma darmową opiekę medyczną. Ma świetny sprzęt, lekarzy i pielęgniarki. Nie musisz płacić za operację i leczenie pooperacyjne, ale niestety nie każdy doczeka tej operacji. Podobnie jak w Polsce kolejki, limity i biurokracja niszczą reputację kanadyjskiej opiece zdrowotnej. O ile możesz czekać kilka miesięcy, żeby się dowiedzieć na co jesteś uczulony, to nie będziesz tak cierpliwy mając raka. Niedawno w Kanadzie zmarła nastolatka oczekująca na przeszczep szpiku. Ona była gotowa, był odpowiedni dawca, ale niestety nie zmieściła się w miesięcznych limitach.
18

Oglądany: 80073x | Komentarzy: 43 | Okejek: 292 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało