Szukaj Pokaż menu

Które kraje zmieniły się najbardziej według internautów

22 008  
182   51  
Większość państw po prostu spokojnie sobie ewoluuje lub pozostaje praktycznie niezmieniona od stuleci. Jednak niektóre w ciągu kilkudziesięciu lat zmieniły się nie do poznania. Internauci podają przykłady.

20 znaków znalezionych w różnych miejscach na kuli ziemskiej

17 814  
157   20  
Banery, znaki, wywieszki, transparenty, plakaty... Wszystkie one mają jeden cel – przyciągnąć uwagę przechodnia, który poświęci około sekundy, by na nie spojrzeć. Prosta zasada: im bardziej kreatywnie i prowokująco, tym lepiej sprawdza się idealnie!

7 mało znanych faktów i ciekawostek o rodzeństwach

22 304  
108   18  
Im więcej, tym weselej? To wniosek, do którego często dochodzi się dopiero po latach…

#1. Nietolerancja dla dobra rodzeństwa


Nie każda nietolerancja musi z założenia oznaczać coś złego – niekiedy bywa nie tylko uzasadniona, ale też pożyteczna. Tak jest przynajmniej w przypadku nieco kontrowersyjnej, a przy tym chętnie podważanej przez absolwentów Uniwersytetu im. Chłopskiego Rozumu, nietolerancji laktozy. Ta, choć niedawno odkryta na nowo przez działy marketingu, nie jest niczym nowym. To powszechne zjawisko u wielu ssaków. Wkrótce po ukończeniu niemowlęctwa, obniża się zdecydowanie tolerowanie laktozy – a wszystko to po to, aby dziecko odstąpiło od bycia karmionym piersią i zrobiło miejsce dla swojego młodszego rodzeństwa. Jest to więc całkowicie naturalna zmiana mająca swój określony cel.
jstor.org

#2. Starszeństwo do ustalenia


Kto jest starszy? Ten, kto wcześniej przyjdzie na świat – rzecz, wydawałoby się, całkiem oczywista. To jednak, co oczywiste z naszej europejskiej perspektywy, niekoniecznie musi sprawdzać się także na innych kontynentach. Wśród niektórych ludów afrykańskich – m.in. w Ghanie – panuje odrębne przekonanie. Kiedy rodzą się bliźnięta, za starszego uważany jest ten, który urodzi się później. Wynika to z przekonania, że – w swojej starszeńskiej dojrzałości – zostaje on w łonie dłużej, by pomóc młodszemu przedostać się na świat. Alternatywnie, starszy wysyła młodszego na zwiady.
penn.museum

#3. Przygotowanie do życia w małżeństwie


Rodzeństwo i małżeństwo nie powinno występować w jednym zdaniu – aczkolwiek historia zna od tej reguły liczne odstępstwa. Odłóżmy, póki co, na bok zbyt bliskie relacje, a skupmy się na badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Stanowym w Ohio. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak liczba rodzeństwa (bądź jego brak) przekłada się na późniejszy sukces małżeństwa. Okazało się, że każdy jeden „dodatkowy” brat lub siostra oznaczał statystycznie o 2 punkty procentowe mniejsze prawdopodobieństwo rozwodu. Korelacja ta dała się zaobserwować w przypadkach aż do siedmiorga rodzeństwa.
huffpost.com

#4. Maraton… a właściwie pół


Prawdopodobnie w każdym rodzeństwie zdarzają się głupie pomysły – a bliźniacy mają pewne ułatwienie w realizowaniu co gorszych… takich jak choćby podzielenie się władzą nad środkowoeuropejskim krajem. Nie zawsze też przyświecają im uczciwe zamiary. Tak było w 1999 roku, kiedy w maratonie w Południowej Afryce wystartowali dwaj bracia… jako jedna osoba. W połowie wyścigu zamienili się miejscami, po czym ukończyli bieg na 9. miejscu, zdobywając przy tym nagrodę pieniężną. I cała mistyfikacja nie wyszłaby zapewne na jaw, gdyby nie fotoreporterzy, którzy zauważyli na zdjęciach, że osoba, która rozpoczęła bieg nosiła zegarek w inny sposób niż ta, która bieg ukończyła.
sahistory.org.za

#5. Sprawiedliwie nie znaczy po równo


Dwóch braci zajmujących się dokładnie tym samym? Można by podejrzewać, że ich osiągnięcia – biorąc pod uwagę predyspozycje – będą podobne. A jak to wygląda w praktyce? Bywa różnie, czego doskonałym przykładem są bracia Gretzky. Słynni hokeiści dzierżą rekord – są rodzeństwem, które zdobyło w NHL najwięcej bramek. Łącznie było ich 2861. Brent Gretzky zdobył aż cztery, pozostałe to zasługa Wayne’a. Gwoli sprawiedliwości należy tylko dodać, że Brent występował w NHL niezwykle krótko. Gdyby nie to, być może jego wkład w rodzinny rekord byłby jednak większy.
si.com

#6. Co w rodzinie, to nie zginie


Nadmierna zażyłość w rodzinie nie prowadzi do niczego dobrego – a jej genetyczne konsekwencje bywają przerażające. Nie żeby kogokolwiek to odstraszało, przynajmniej biorąc pod uwagę „koronowane głowy”. Sięgnijmy jednak nieco dalej, aż do Kleopatry. Egipska królowa pochodziła z rodziny o bogatych tradycjach kazirodczych, gdzie małżeństwa z członkami bliskiej rodziny były na porządku dziennym. Prawdopodobnie rodzice Kleopatry również byli rodzeństwem. Schemat był kontynuowany – dwóch z trzech mężów Kleopatry, Ptolemeusz XIII i Ptolemeusz XIV, byli jej braćmi.
history.com

#7. Co to właściwie jest rodzeństwo


Wielodzietne rodziny nie są już tak popularne jak dawniej, na co wpływ miało wiele czynników, m.in. ekonomicznych. W przypadku Chin znaczenie miał również czynnik ustawowy – wprowadzony w 1979 r. przepis zabraniający posiadania więcej niż jednego dziecka. I choć ograniczenie to zostało już złagodzone, to społeczeństwo boryka się z jego konsekwencjami. Jedną z bardziej osobliwych jest to, że wielu ludziom nie sposób nawet wytłumaczyć, czym właściwie jest rodzeństwo – bo, z braku bliższych relacji, terminem siostry lub brata zaczęto określać kuzynostwo.
bbc.com
108
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 20 znaków znalezionych w różnych miejscach na kuli ziemskiej
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Dziewczyny w obcisłych sukienkach
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą