Szukaj Pokaż menu

11 nietypowych ciekawostek o Chinach, część III

87 031  
355   14  
Dlaczego wszyscy żują kupy niemowlaków? Dlaczego przeciętny zjadacz chleba z masłem jeździ w Chinach S-klasą? Czy łatwo nauczyć się chińskiego mandaryńskiego i dlaczego Chińczykom nie smakuje Staropolanka? Po długiej przerwie wraca 3 część cieszących się ogromnym zainteresowaniem nietypowych ciekawostek.

Koty ukazują swoje prawdziwie demoniczne oblicze

48 931  
182   30  
Właściciele kotów zostali już przez nie oczarowani i tego nie widzą, tylko jeszcze wolni ludzie są w stanie dostrzec prawdziwego demona kryjącego się w każdym z nich.

#1.

Brakuje ci kasy? 5 milionów dolarów od bogatego Węgra czeka, jeśli tylko...

88 348  
118   39  
...podpowiesz jak uratować świat.

Jeśli brak kasy powstrzymuje cię od realizowania swoich marzeń, a w banku nie chcą już więcej dawać kredytu na kolejne pomysły, które miałyby zawojować świat, to mamy dla ciebie alternatywę. Co prawda wysiłek, który należy podjąć, jest wielki, ale i nagroda adekwatna. Milioner-filantrop László Szombatfalvy oferuje bowiem 5 milionów dolarów nagrody osobie, która zaproponuje najlepszy pomysł na zmianę istniejącego systemu zarządzania największymi problemami współczesnego świata. Bułka z masłem.


Szombatfalvy urodził się w 1927 roku w Budapeszcie. Z Węgier uciekł w 1956 roku i osiadł na stałe w Szwecji, gdzie dorobił się fortuny na giełdzie. W 2012 roku założył fundację Global Challenges Foundation, która zajmuje się szerzeniem wiedzy na temat problemów współczesnego świata i konsekwencji ich istnienia oraz opracowywaniem sposobów ich rozwiązywania. Teraz Szombatfalvy poszukuje pomocy i oferuje wartą 5 milionów dolarów część swojej fortuny każdemu, kto znajdzie skuteczny sposób powstrzymania ocieplania się klimatu, zapobiegania biedzie czy zmniejszenia arsenałów broni atomowej.

„Dzisiejsze zagrożenia są tak niebezpieczne i tak globalne w swojej naturze, że istniejące systemy zapobiegania im przestały być skuteczne. Próbujemy rozwiązać dzisiejsze problemy za pomocą wczorajszych narzędzi. Dlatego uważamy, że należy stworzyć nowy model współpracy, który pozwoli nam zająć się kluczowymi wyzwaniami zglobalizowanego świata” – tłumaczy Szombatfalvy.

Co konkretnie trzeba zrobić?

Jak można wyczytać na stronie fundacji, organizatorów nie interesują rozwiązania konkretnych problemów – należy stworzyć uniwersalny model, który umożliwi podejmowanie odpowiednich decyzji w zależności od danego problemu. Model powinien składać się z abstraktu na nie więcej niż tysiąc słów, opisu modelu (maks. 5500 słów) oraz argumentów dowodzących, że model mieści się w kryteriach oceny. Kryteriów jest siedem i uwzględniają między innymi kluczowe wartości, na których będzie opierać się nowy model, skuteczność nowego modelu, sposób jego finansowania, przeciwdziałanie nadużyciom wewnątrz modelu oraz odpowiedzialność osób decyzyjnych.

Zgłoszenia po New Shape Prize można wysyłać do 30 września 2017 roku. Do 31 marca należy zgłosić chęć wzięcia udziału w wyzwaniu.
118
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Koty ukazują swoje prawdziwie demoniczne oblicze
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Pani psycholog została wezwana na komisję wojskową - nie może uwierzyć!
Przejdź do artykułu 8 koszmarnych przeczuć, które niestety się sprawdziły
Przejdź do artykułu O czym najczęściej śpiewają metalowcy – już wiemy, dzięki analizie komputerowej
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Wyrzucił śmieci do lasu i dostał nauczkę, po której nigdy więcej tego nie zrobi
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Legendy lotnictwa: Supermarine Spitfire - część 2
Przejdź do artykułu Wystarczyła jedna nieprzemyślana decyzja, aby uznany dentysta z USA stał się jednym z najbardziej znienawidzonych ludzi

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą