Szukaj Pokaż menu

Po prostu piękne dziewczyny

34 719  
453   43  
Co tu dużo pisać – uroda tych dziewczyn powala. Każdą z nich chciałoby się spotkać.

Moje Życie Jest Do Dupy... przypadki wyjątkowego pecha

147 204  
301   121  
Dziś między innymi mokre sny o bardzo dziwnym zabarwieniu...

#1. Dał radę!

Poślizgnąłem się na macie antypoślizgowej.

7 interesujących ciekawostek z dna naszego DNA

96 519  
329   62  
Fakt, że 50% ludzkiego DNA jest identyczne z DNA banana nie napawa optymizmem. A to niejedyna ciekawostka tkwiąca w naszym kodzie genetycznym.

#1.

Jeden gram kwasu deoksyrybonukleinowego jest w stanie pomieścić 700 terabajtów informacji, co czyni nasze komputery bladymi jak ściana. To ogromna ilość danych, która ma szanse pomóc nam rozwikłać problemy, których rozwiązanie póki co wydaje się niemożliwe - jak na przykład nieśmiertelność.

#2.


Badanie nieistniejących od tysięcy lat wirusów nie jest wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wszystko dlatego, że nie trzeba szukać ich dalej niż… w naszym DNA. Około 8% kodu genetycznego to wirusy, które w przeszłości trapiły ludzkość.

#3.


Wcale nie jesteśmy tak wyjątkowi jak nam się zdaje - przynajmniej z punktu widzenia genetyki. Aż 99,9% DNA jest identyczne u całego gatunku ludzkiego, poszczególne osobniki różnią się zaledwie 0,1% DNA. To jednak wystarczająco, by na tej podstawie przypisywać najdrobniejsze ślady do konkretnych osób - i na przykład zweryfikować uchylającego się od odpowiedzialności tatusia.

#4.


Nie żeby badania DNA miały wyłącznie praktyczny wymiar. W ramach jednego z projektów badacze zaszczepili odpowiednio transkrybowany tekst piosenki „It’s a small world after all” w kodzie genetycznym bakterii odpornych na promieniowanie. Wszystko po to, by w razie globalnej katastrofy nuklearnej wysłać wiadomość przyszłym inteligentnym formom życia, które przylecą tu po nas posprzątać.

#5.


Na szczęście piosenka to nie jedyne „przepraszam”, jakie po nas pozostanie w razie globalnego wypadku. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się „dysk nieśmiertelności”, na którym zapisano między innymi DNA Stephena Hawkinga, Stephena Colberta, Lance’a Armstronga i innych „znakomitości”. Znalazcy dysku dowiedzą się więc, że mieliśmy aspołecznych geniuszy, telewizyjnych komików oraz rowerzystów z zamiłowaniem do dopingu. Powodzenia w odtwarzaniu!

#6.


Zaledwie 2 gramy kwasu deoksyrybonukleinowego są w stanie pomieścić wszystkie zapisane cyfrowo informacje, jakimi obecnie dysponujemy. A gdyby tak „rozwinąć” helisę ze wszystkich komórek ludzkiego ciała? Byłoby tego jakieś 10 miliardów mil, czyli wystarczająco, by skoczyć na Plutona i z powrotem.

#7.


Niestety nie uda nam się wskrzesić dinozaurów. Filmowa wizja zderzyła się z rzeczywistością i przegrała z trwałością DNA. Naukowcy ustalili, że w przeciągu 521 lat DNA traci połowę zapisanych w nim informacji. Nawet gdyby komórkę z DNA zachować w idealnych warunkach, już po 6,8 miliona lat rozpadowi uległyby wszystkie wiązania w niej, zaś już po 1,5 miliona lat kod genetyczny przestaje być czytelny. Tymczasem ostatnie z dinozaurów wyginęły bezpieczne 65 milionów lat temu.

Źródła: 1, 2, 3, 4
329
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Moje Życie Jest Do Dupy... przypadki wyjątkowego pecha
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu 8 koszmarnych przeczuć, które niestety się sprawdziły
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek na temat Statuy Wolności
Przejdź do artykułu Najbardziej januszowe teksty, jakie pracownicy słyszeli w sklepie II
Przejdź do artykułu Niezwykły świat Jakuba Różalskiego - wyobraźcie sobie, że powstałby taki film!
Przejdź do artykułu 6 przekleństw, które spotykają wysoce inteligentnych ludzi

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą