Szukaj Pokaż menu

Znaki zodiaku wg Vogue

23 740  
56   10  
Znaki zodiaku wg magazynu Vogue. W sesji wzięła udział modelka Siri Tollerod. Zdjęcia są pomysłem Kate Phelan, a wykonał je Tim Gutt.

Kliknij i zobacz więcej!

Faktopedia, czyli taka fajniejsza Wikipedia - LIV

130 425  
926   22  
Dzisiaj między innymi nowy poziom chińskich podróbek, Polak w F1 oraz katastrofa w Luftwaffe na dwa tygodnie przed II wojną światową.

Kliknij i zobacz więcej!

Golf w 11 ciekawszych niż zwykle faktach

84 620  
197   17  
Golf, nie bez powodu uważany za sport snobów, osobie z zewnątrz wydaje się ekstremalnie... nudny. Banda brzuchatych panów w kraciastych spodniach, z kijami, uganiających się po podziurawionej łące nie wróży nic dobrego. Ale golf wbrew pozorom może też być interesujący. Oto 11 ciekawych i mało znanych faktów o tym sporcie.

#1. Golf na Księżycu

Kliknij i zobacz więcej!
Dotychczas na Księżycu nie działo się zbyt wiele. Czyli tyle, ile w przeciętnej partii golfa - można by powiedzieć. Ale co golf i Księżyc mają ze sobą wspólnego? Okazuje się, że jest to jeden z dwóch sportów, które były do tej pory uprawiane na ziemskim satelicie. Alan Shepard, członek załogi Apollo 14, wykonał 6 lutego 1971 roku symboliczne uderzenie piłeczki. Nie było ono, co prawda, w pełni poprawne, bo kombinezon astronauty pozwalał na uchwycenie kija tylko jedną ręką, ale to już szczegół techniczny. Drugim z "księżycowych" sportów był rzut oszczepem.

#2. Tiger Woods

Kliknij i zobacz więcej!

Tiger Woods, twarz współczesnego golfa, nie ma jeszcze nawet 40 lat, a jego majątek szacowany jest na od 500 milionów do nawet miliarda dolarów. Jest tym samym najlepiej opłacanym sportowcem na świecie - w 2012 roku zarobił ponad 70 milionów dolarów. Zajmuje pierwsze miejsce we wszystkich możliwych rankingach golfowych świata. Z wyjątkiem kobiecych.

#3. Golf na lodzie

Prawdopodobnie najzimniejszy turniej golfowy rozgrywa się co roku podczas Toonik Tyme Festival w Nunavut w Kanadzie. Z oczywistych względów nie ma tam starannie wypielęgnowanej trawy, są tylko gigantyczne połacie śniegu i lodu. To właśnie na nich rozgrywa się 9-dołkowy turniej, podczas którego szczelnie opatuleni golfiści próbują wbić do przerębla jaskrawo pomalowane piłeczki zanim sami zdążą przemarznąć na kość.

#4. Golf był nielegalny

Zdarzyło się kiedyś w historii golfa, że sport ten został zakazany. I wbrew pozorom nie dlatego, że widzowie oglądający turnieje golfowe zanudzali się dosłownie na śmierć. Na początku swojej "kariery", pod koniec XV wieku w Szkocji gra w golfa była zabroniona, bo - jak twierdzono - kolidowała ze szkoleniem armii.

#5. Dołki na... piłeczce

Kliknij i zobacz więcej!

W golfie wszystko sprowadza się do dołków - zarówno tych na polu, jak i tych na piłeczce. Podobnie jak wymiary ogórków w Unii Europejskiej, liczba dołeczków na piłce golfowej również jest ściśle określona i nie może być inna. Pod groźbą ekskomuniki, zesłania do Mordoru i innych nieszczęść. I tak w golfie w Ameryce piłka ma 336 dołeczków, w Wielkiej Brytanii zaś 330. W praktyce wszystko zależy od producenta, a liczba dołków waha się pomiędzy 330 a 500. To wszystko mieści się na kawałku plastiku o średnicy 4,27 cm.

#6. Detektor zagubionych piłek

Kliknij i zobacz więcej!

Każdego roku na polach golfowych giną miliony piłeczek, na których szukanie zwyczajnie szkoda czasu - to pewnie dlatego Amerykanie rokrocznie wydają na piłki nawet 600 milionów dolarów. Od niedawna jednak znajdowanie piłek golfowych jest łatwiejsze, a wszystko to dzięki niewielkiemu urządzeniu elektronicznemu, które naprowadza ciapowatego golfistę na miejsce, w które zapewne przypadkowo posłał piłkę, zanim para grająca za nim zacznie ciskać weń kijami.

Detektor nie na wiele się zdaje, kiedy piłka wpadnie do stawu - a tych na polach golfowych nie brakuje (np. 125 tysięcy piłek każdego roku ma zwyczaj kąpać się przy 17 dołku Stadium Course w Sawgrass). Wówczas do akcji wkraczają tzw. poławiacze, którym życie niemiłe. Podobno nawet 10% osób ginących w wyniku ataku aligatora to właśnie poławiacze piłek golfowych przy pracy.

#7. Trafienie za pierwszym razem

Kliknij i zobacz więcej!

Z reguły najmniejsza odległość do dołka na polu golfowym - minigolf się nie liczy - to jakieś 150 metrów. Tzw. najkrótszy dołek w PGA Tour 2012 trafił się na Pebble Beach Golf Links w Kalifornii i miał 97 metrów. Tymczasem największe szczęście golfisty, hole-in-one, czyli umieszczenie piłki w dołku za pomocą tylko jednego uderzenia, to coś, co niektórym nie udaje się ani razu podczas profesjonalnej kariery. Za to najmłodszy golfista, któremu się to udało, nazywa się Coby Orr. W 1975 roku, kiedy pobił rekord, miał "aż" 5 lat. A pierwsze w historii odnotowane hole-in-one zdarzyło się 107 lat wcześniej.

Statystycy wyliczyli, że szanse na dwa hole-in-one w jednej rundzie wynoszą jakieś 1:67 000 000.

#8. O polach

Kliknij i zobacz więcej!

Choć amatorom może się wydawać, że do gry w golfa wystarczy kawałek bieszczadzkiej łąki, profesjonalne pola golfowe budowane są za dziesiątki milionów dolarów. Najdłuższe, znajdujące się w Massachusetts, ma 7600 metrów. Najwyżej położone - w Morococha w Peru - sięga w swoim najniższym miejscu 4369 m n.p.m.. W Polsce na początku 2011 roku znajdowało się 17 pól 18-dołkowych oraz 9 9-dołkowych, przy czym stale budowane są nowe.

#9. Golfiści długodystansowi

Kliknij i zobacz więcej!

Jason Zuback, golfista z Kanady, cieszy się nieprawdopodobną siłą i techniką, dzięki którym dzierży(ł) w ręku kilka rekordów. To właśnie on posłał piłkę najszybciej. Rekordowa piłka osiągnęła prędkość 328 km/h. Zmierzone fotoradarem. Zuback był też autorem najdłuższego uderzenia - na 468 jardów - ale rekord ten przejął nieżyjący już Mike Austin. To właśnie on, specjalizujący się - nie dziwota - w długich uderzeniach - wyekspediował piłeczkę na 515 jardów, czyli 471 metrów.

Skoro już mowa o największych dystansach, to "najdłuższy dołek" znajduje się na Sano Course w Satsuki Golf Club w Japonii. By trafić do celu, golfiści muszą "przekopać" piłkę na ponad 830 metrów.

#10. Parytety

Kliknij i zobacz więcej!

Golf ma w głębokim poważaniu parytety. Zaledwie 22,8% golfistów to kobiety. Reszta to panowie, którzy w rzeczywistości mocno odbiegają od wizerunku przykładnych dżentelmenów. Podczas gry w golfa piwo leje się strumieniami, a hot-dogi pochłaniane są w niewyobrażalnych ilościach. Na dodatek panowie przemieszczają się meleksami, aby nie nadwerężyć swoich delikatnych kończyn dolnych. I tak - to prawda - obcowanie z niektórymi "golfistami" potrafi odebrać całą przyjemność z gry.

#11. Mistrzowie

Absolutnym liderem światowych golfistów jest Tiger Woods ze 106 wygranymi w swojej, trwającej od 1996 roku, zawodowej karierze. Liderem polskiego rankingu jest Michał Kasprowicz. Najlepszą kobietą w Polsce, według PZG, jest obecnie Oksana Wojtkiewicz. Wśród gwiazd w golfa bardzo dobrze grają Jack Wagner, Chris O'Donnel, Samuel L. Jackson, Bill Murray, Hugh Grant i wielu innych, wśród których sport ten jest jednym z najbardziej popularnych.




Źródła:
1, 2, 3, 4, 5, 6
 
197
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Faktopedia, czyli taka fajniejsza Wikipedia - LIV
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Jak wygląda korzystanie z telefonu z Androidem - studium przypadku
Przejdź do artykułu Cliff Young - człowiek, który nie wiedział, że się nie da...
Przejdź do artykułu Cierpienia, które mężczyźni muszą znosić dla swoich kobiet
Przejdź do artykułu Brutalna walka łódzkich kiboli na murach
Przejdź do artykułu 10 zwariowanych i szokujących faktów, które musisz wiedzieć o Arabii Saudyjskiej
Przejdź do artykułu Ci wredni amerykańscy kibice
Przejdź do artykułu 4 współczesne problemy, które są dużo starsze, niż ci się wydaje
Przejdź do artykułu Co można kupić w tym eleganckim sklepie?
Przejdź do artykułu Najbardziej ekstrawagancki bramkarz na świecie

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą